top of page
  • Writer's pictureAriela Bankier

חמישה פסטיבלים מימי הביניים שלא תרצו להחמיץ בטוסקנה

Updated: Mar 1, 2021

תהלוכות ססגוניות עם מאות משתתפים לבושים בבגדים מימי הביניים, תופים, סוסים ואבירים... האיטלקים יודעים איך לחגוג! ואם אתם באיטליה, אל תשכחו להצטרף לחגיגה. הנה חמישה פסטיבלים עתיקים במיוחד בטוסקנה שלא כדאי לכם להחמיץ אם אתם באזור


גברים בתלבושות מימי הביניים, נשים בשמלות וכיסויי ראש רקומים, תופים, דגלנים, חרבות וסוסים… הפסטיבלים ההיסטוריים בטוסקנה הם חגיגה מרתקת, שלא כדאי להחמיץ!

ישנם מאות פסטיבלים בכל רחבי איטליה, ועשרות פסטיבלים בטוסקנה לבדה. מבין האירועים הרבים, בחרנו חמישה מקסימים במיוחד, שכדאי לשלב בביקור, אם מזדמן לכם להגיע לאיטליה בתקופה המתאימה.


פיצוץ העגלה בפירנצה

פסטיבל Lo scoppio del carro מתקיים כל שנה ביום ראשון של פסחא (easter sunday), וכולל עגלת עץ בגובה 9 מטר, מלאה בזיקוקים ש"מתפוצצת" מול הדואומו. כמובן שהאירוע כולו מלווה בתהלוכות ססגוניות של משתתפים בלבוש מימי הביניים לאורך רחובות המרכז ההיסטורי של פירנצה.

ההסבר לחגיגה מתחיל במסע הצלב הראשון, אז צרו הצלבנים על ירושלים. לפי המסורת, הראשון שהצליח לטפס על חומות העיר, בשנת 1097, היה אביר פיורנטיני בשם פאצינו דה פאצי. כפרס על אומץ ליבו הוא קיבל שלוש אבני צור מהקבר הקדוש, והביא אותן איתו בחזרה לפירנצה. בחג הפסח, היכו באבני הצור, והציתו אש סמלית. במאה ה-15 החליטו פרנסי העיר להעלות את גובה הלהבות, והאירוע לבש את צורתו הנוכחית, שנשמרת מאז באדיקות. למעשה, אותה העגלה משמשת את תושבי העיר כבר 500 שנה!הפאליו של סיינה

הפאליו של סיינה הוא אחד הפסטיבלים הידועים באיטליה ובעולם, ובקרוב אפרסם פוסט נפרד המוקדש לאירוע המטורף (באמת מטורף!) הזה. מרוץ הסוסים ההיסטורי מתקיים פעמיים בשנה, ב-2 ביולי וב-16 באוגוסט, וכולל, מלבד המירוץ עצמו, גם תהלוכות ענק של תושבים בתלבושות מימי הביניים, תופים, סוסים ומופעי רחוב. זהו ארוע ענק, וגם אם לא תצפו במירוץ העצמו (קשה להשיג כרטיסים והמחירים גבוהים מאד), עדיין תוכלו להינות מהחגיגות הססגוניות הנערכות ברחבי העיר.
חג הנרות ומשחק הגשר בפיזה

הלומינרה של פיזה, או בשמה המלא – "הלומינרה של סן רניירי", היא החג החשוב ביותר בעיר. מידי שנה ב-16 ביוני מציינת פיזה את חגו של הקדוש המגן שלה – רניירי הקדוש. תחילת הפסטיבל בשנת 1688, אז ציווה קוזימו דה מדיצ'י השלישי שעצמותיו של סן רניירי יועברו לקבר מפואר בדואומו של פיזה. ההעברה לוותה בתהלוכה חגיגית עם מנורות שמן קטנות, ומאז המסורת נשמרת, מלבד תקופה קצרה שבה לא התקיימה, בין השנים 1867 ל- 1936.

ההכנות מתחילות כשבוע לפני החג עצמו, אז תולה העירייה על חזית הבתים המשקיפים על הנהר כמאה אלף (100,000) נרות קטנים. בערב החג עצמו מכבים את החשמל לאורך כל הבניינים שלאורך הנהר, ומדליקים את הנרות, כך שהעיר כולה מוארת בלהבות זעירות בלבד.

בשעה 23:30 מתחיל מופע זיקוקים מרהיב.


אם הפסדתם את חגיגות הלומינרה, תוכלו בכל זאת להינות מחגיגה ימי ביניימית בעיר בפיזה בזמן ה-GIOCO DEL PONTE. התחרות העתיקה (משחק הגשר) מתקיימת בשעות היום ביום ראשון האחרון של חודש יוני, וכוללת תהלוכה של כ- 700 מבני העיר בלבוש ימי ביניימי מסורתי, ביחד עם עשרות סוסים, דגלנים ואבירים. בתום התהלוכה מתחרים רובעי העיר במשחק עתיק על הגשר המרכזי של העיר, PONTE DI MEZZO ודוחפים מבנה מוארך עשוי עץ, במטרה להפיל את הדגל של הצד השני. הרובע המנצח זוכה בכבוד הגדול, ובזכות לללעוג למפסידים במשך שנה שלמה.ה- GIOSTRA DEL SARACENO בארצו

החגיגה הגדולה בעיר ארצו (AREZZO) שבמזרח טוסקנה נקראת gisotra del saraceno, וכוללת מפגן מרהיב של אבירים על סוסים המדמים קרבות עתיקים באמצע הפיאצה הכי מפורסמת בעיר (אותה הפיאצה שכיכבה גם בסרטו של רוברטו בניני, "החיים יפים").

תחרויות הפלה על רומח בין אצילים נעשו פופולריות במיוחד בארצו במאה ה-17, והאירוע היום כולל מצעדים דרמטיים, סוסים, חצוצרות ותלבושות יפהפיות. הפסטיבל נערך פעמיים בשנה: בשבת האחת לפני אחרונה ביוני, וביום ראשון הראשון בחודש ספטמבר.מבקרים באיטליה לרגל אחד הפסטיבלים? אל תשכחו לבדוק את לוח האירועים שלנו! מידי חודש אנחנו מקיימים סיורי אוכל ויין מיוחדים בשילוב עם הפסטיבלים. מספר המקומות מוגבל, מומלץ להזמין מראש


Comments


bottom of page